ВЕРБАЛІЗАЦІЯ КОНЦЕПТУ GENIUS/ГЕНІЙ В АНГЛОМОВНОМУ ХУДОЖНЬОМУ МОВЛЕННІ
Анотація
Стаття присвячена встановленню особливостей вербалізації концепту GENIUS/ГЕНІЙ в англомовному художньому мовленні. Об’єктом дослідження вибрано концепт GENIUS у картині світу англомовного соціуму. Предметом аналізу виступило мовленнєве втілення концепту GENIUS/ГЕНІЙ в англомовних художніх творах. Застосування контекстуально-інтерпретаційного методу для вивчення мовленнєвого матеріалу дозволило проведення власне концептуального аналізу, спрямованого на виявлення концептуальних ознак. У результаті дослідження було встановлено, що феномен геніальності є складним і багатогранним концептом, який посідає важливе місце як у науковому, так і в художньому дискурсі. Вивчення вербалізації концепту GENIUS/ГЕНІЙ в англомовному художньому мовленні дозволяє виявити характерні ознаки цього концепту, такі як розумові здібності, ексцентричність, освіченість, несприйняття, скрупульозність, впевненість, божественність та інші. Аналіз творів Джерома Селінджера, Артура Конан Дойла, Теодора Драйзера, Анжели Картер та інших авторів показав, що геніальність часто асоціюється з незвичайністю, самотністю, труднощами у взаємодії із суспільством і нерозумінням з боку інших людей. У літературі генії зображуються як персонажі, що мають надзвичайні здібності, які водночас роблять їх незвичайними та відчуженими від звичайного життя. Важливим аспектом дослідження є також вплив геніальності на оточуючих і суспільство загалом. Генії, будучи носіями унікальних здібностей, часто стикаються з нерозумінням, а інколи й з відвертою ворожістю. Проте їхній внесок у культуру, науку та мистецтво є неоціненним, що підкреслює необхідність подальшого вивчення цього феномену. Загалом, дослідження вербалізації концепту GENIUS/ГЕНІЙ в англомовному художньому мовленні дозволяє глибше зрозуміти природу геніальності та її роль у культурному просторі, а також виявити мовні засоби, які використовуються для вираження цього складного та багатогранного феномену. Перспективу дослідження концепту GENIUS вбачаємо в його аналізі в межах психолінгвістики. Психолінгвістичний підхід дозволяє дослідити, як когнітивні процеси впливають на вербалізацію і сприйняття геніальності, а також як культурні та соціальні контексти формують уявлення про геніальність у різних мовних спільнотах.
Посилання
2. Smith E.E. Concepts and induction. Foundations of Cognitive Science / M. Posner (ed.). Cambridge : CUP, 1989. P. 501–526.
3. Strochenko L. Lexical means of representation of the concept GENIUS in the English language. International research and practice conference “Modern philology: relevant issues and prospects of research”: Conference proceedings, October 20–21, 2017. Lublin : Baltija Publishing, 2017. P. 113–115.
4. The Oxford Handbook of Cognitive Linguistics. / Geeraerts D., Cuyckens H. (eds.). Oxford : Oxford University Press, 2010. 1368 p.
5. Barnes J. Flaubert’s parrot. London : Picador, 1985. 270 p.
6. Bow J. Jane’s journey. Lewes, East Sussex : The Book Guild Ltd, 1991. 230 p.
7. Carter A. The magic toyshop. London : Virago Press Ltd, 1993. 230 p.
8. Doyle A.C. The adventures of Sherlock Holmes. Folio World’s Classics, 2023. 192 p.
9. Dreiser T. The Genius. New York : John Lane Company, 1986. 560 p.
10. Salinger J.D. Selections. London : Penguin books, 1999. 437 p.