КЛЮЧОВІ МОТИВИ ТВОРЧОСТІ САЛМАНА РУШДІ (НА МАТЕРІАЛІ ПОВІСТІ «ГАРУН І МОРЕ ОПОВІДОК»)
Анотація
С. Рушді ретельно вибудовує каркас своїх творів. Назва, епіграфи, композиційна побудова – надважливі елементи архітектоніки, які міцно тримають конструкцію його текстів. Особливе місце займають епіграфи, які відіграють роль вагомого структурного компоненту творів письменника. У повісті «Гарун і море оповідок» підібране висловлювання на початку тексту дозволяє відчитати важливі складники авторського ідіостилю, а саме: (1) міф – структурно-семантична модель тексту; (2) магічний реалізм – стилістичний код тексту; (3) мистецтво – філософське та естетичне пізнання буття. У романах «Земля під її ногами», «Клоун Шалімар», «Гнів», «Золотий дім» спостерігаємо використання письменником епіграфів як паратекстів. Скориставшись різноманітними джерелами для конструювання надтекстових цитат, С. Рушді організовує взаємодію між епіграфом і текстом двома типами: унісон (позиція епіграфа й тексту близькі) та розвиток теми (між епіграфом і текстом виникають взаємини теми й варіації). Магічний реалізм у творчості С. Рушді – художній метод і тип художнього мислення, своєрідна опція сприйняття та відтворення світу. Письменник віртуозно зображує природні та надприродні події, включаючи в реалістичну оповідь ірреальний елемент, який не піддається поясненню з позицій звичних законів універсуму. Реальний та уявний світи у творах С. Рушді наділені здатністю співіснувати та взаємопроникати один в одного. Особливо цікаво спостерігати за майстерним зображенням реальної дійсності в казковому просторі. Подібне бачимо у повісті «Гарун і море оповідок», у якій автор виразно натякає на реалії Індії. Він зображує сезон дощів, змальовує індійські традиції, відтворює контрасти індійського суспільства (країна багатіїв, бідних і дуже бідних), конструює політичні реалії Індії, показуючи політиків та політичні технології, якими вони послуговуються задля досягнення своєї мети.
Посилання
2. Рой А. Бог дрібниць. Львів : ВСЛ, 2018. 432 с.
3. Рушді С. Два роки, вісім місяців і двадцять вісім ночей. Львів : ВСЛ, 2018. 336 с.
4. Рушді С. Золотий дім. Львів : ВСЛ, 2019. 496 с.
5. Рушді С. Клоун Шалімар. Київ : Фабула, 2024. 464 с.
6. Рушді С. Лука і вогонь життя. Київ : Вид-во Жупанського, 2012. 200 с.
7. Рушді С. Гарун і море оповідок: казкова повість. Київ : Вид-во Жупанського, 2012. 153 с.
8. Adiga A. The White Tiger. Atlantic Books, 2020. 336 p.
9. Desai K. The Inheritance of Loss. Grove Press, 2006. 384 p.
10. Volná L. (2019). Salman Rushdie’s Sea World: Haroun and the Sea of Stories. Angles, 9. Retrieved from URL: https://doi.org/10.4000/angles.843.
11. Kullmann T. (1996). Eastern and Western Story-Telling in Salman Rushdie’s Haroun and the Sea of Stories. EESE, 1. Retrieved from URL: https://webdoc.sub.gwdg.de/edoc/ia/eese/artic96/kullmann/1_96.
12. Rushdi S. Haroun and the Sea of Stories Granta books. London in association wirh Penguin Books, 1990. 216 p.
13. Rushdi S. The Ground Beneath Her Feet. Henry Holt and Co, 2000. 594 p.
14. Rushdi S. Quichotte. Random House, 2019. 416 с.