СПЕЦИФІКА ХУДОЖНЬОЇ РЕПРЕЗЕНТАЦІЇ ЄВРОПЕЙСЬКИХ ЦІННОСТЕЙ В РОМАНІ Т. ПРАТЧЕТТА «ГЛИНЯНІ НОГИ»
Анотація
Стаття присвячена висвітленню питання про художню репрезентацію європейських цінностей у романі відомого британського письменника ХХ ст. Террі Пратчетта «Глиняні ноги». Зазначається, що наразі аксіологічний підхід є популярним у різних галузях соціально-гуманітарних досліджень, а проблема віддзеркалення системи європейських цінностей у художній літературі заслуговує на особливу увагу. Вказується, що фентазі Террі Пратчетта (цикл творів про Дискосвіт) викликає у вдумливого читача асоціації з реаліями дійсності: зображуючи вигаданий світ, населений казковими та міфологічними істотами, британський майстер слова змальовує такі негативні суспільні феномени, як соціальна та гендерна упередженість, нерівність людей перед законом тощо. Водночас автор роману «Глиняні ноги» затверджує та протиставляє їм ціннісні орієнтири, суголосні тим, що формують ціннісну концепцію Євросоюзу. Йдеться про соціальну та гендерну рівність, про рівність усіх перед законом, про повагу до людини та її право на свободу самовираження тощо. Носіями та виразниками цих цінностей стають персонажі, яким письменник явно симпатизує: це вартові Анк-Морпорку, які вступають у боротьбу із силами зла (командор Ваймз, капітан Морква, констебль Ангва, судмедексперт Смішинка). Через їхні роздуми, промови та поведінку репрезентуються ідеї, які сприяють усвідомленню світоглядних координат, пов’язаних із європейськими цінностями. Вартові протистояють суспільству, намагаючись по-різному затвердити право кожного бути самим собою та мати право на законний захист. За допомогою антитези як композиційного прийому Террі Пратчетт демонструє важливість боротьби із соціальними вадами заради перемоги ідеалів рівності, законності та свободи. У романі «Глиняні ноги» художня репрезентація європейських цінностей здійснюється імпліцитно: оповідач не нав’язує потенційному реципієнту власну точку зору, а лише підштовхує його до певних висновків на підставі зображуваного. Перемога носіїв європейських цінностей у творі над ворогами та життєвими обставинами сприяє висновкам щодо правильності їхніх переконань і дає змогу стверджувати актуальність ідей фентазі Террі Пратчетта для ХХІ ст.
Посилання
2. Пратчетт Т. Глиняні ноги. Пер. з анг. О. Михельсона. Львів : Видавництво Старого Лева, 2020. 424 с.
3. Рабійчук С. О. Історичний розвиток поняття «цінність». Науковий вісник Ужгородського університету. Серія: «Педагогіка. Соціальна робота». 2017. Випуск 2 (41). С. 214–215.
4. Тупахіна О., Василина К., Ніколова О., Черкасов С. Європейські цінності у художніх текстах. Запоріжжя : Гельветика, 2021. 248 с.
5. Тупахіна О., Василина К., Ніколова О., Черкасов С. Європейські цінності в українській освіті: виклики та перспективи – European Values in Ukrainian Education: Challenges and Frontiers. Львів – Торунь : Liha-pres, 2021. 228 с.
6. Черкасов С., Тупахіна О. Європейські цінності у світлі цивілізаційного підходу. Європейські цінності у художніх текстах / Тупахіна О., Василина К., Ніколова О., Черкасов С. Запоріжжя : Гельветика, 2021. С. 7–26.
7. Янкіна А. І. Поняття цінності в філософському знанні. Культура народов Причерноморья. 2007. № 112. С. 116–119.