ОЦІННИЙ СКЛАДНИК У СЕМАНТИЧНІЙ СТРУКТУРІ СЛОВА

Ключові слова: оцінка, емоція, оцінне значення, раціональне, емоційне, емоційно- раціональне.

Анотація

У статті розглядаються питання, пов’язані з роллю та місцем оцінки в семантичній структурі слова. Особливу увагу приділено зв’язку оцінки і емоцій, виділенню типів оцінного значення: раціонального, емоційного, емоційно-раціонального. Оцінювання виступає як невід’ємний компонент пізнання, в основу якого покладено ціннісний підхід до явищ природи і суспільства. Оцінка завжди когнітивна за своєю природою, а отже, логіко- предметна. Оцінна і гносеологічна функції мови тісно взаємопов’язані. Когнітивний процес оцінювання, включаючись в загальну програму діяльності людини, орієнтований на прийняття рішень і лежить в основі вибору практичних дій. Саме в оцінних визначеннях слів зафіксовано естетичне переживання особистості. Питання про оцінну лексику безпосередньо торкається таких важливих проблем, як мова й суспільство, мова й мовлення, функції мови. Особливо релевантними для прагматичних цілей є марковані слова. Усі слова, які містять оцінку, можна класифікувати на розумово-оцінні та емоційно-оцінні. Когнітивне оцінювання результатів діяльності складає провідний компонент структури емоцій, що відображає головне в загальній реакції. Параметри оцінки та емоції в семантиці мовних одиниць можуть комбінуватися: перехрещуватися, нашаровуватися один на одного. Отже, це може бути компромісним вирішенням питання про співвідношення раціонального і емоційного в мові, що дозволяє виділити такі типи оцінного значення: раціональне, емоційне, емоційно-раціональне. Вивчення стилістичного значення слова є важливим і з огляду на те, що ми розглядаємо всі лексичні одиниці передусім у комунікативно-прагматичному аспекті. Усі стилістично забарвлені слова мають численні відтінки, зумовлені тим чи іншим ставленням мовця (суб’єкта) до явища чи предмета, що називається. Оцінний компонент, поєднуючись з емотивним, відображає національно- культурні особливості суб’єкта оцінювання, які реалізуються передусім через оцінну лексику. Різноманітність типів оцінного значення, що структурують семантику лексичних одиниць, відтворює багатогранність ціннісного світосприйняття оточуючої дійсності, складну взаємодію оцінних та емоційних параметрів процесу пізнання.

Посилання

1. Бігунова Н. О. Позитивна оцінка: Від когнітивного судження до комунікативного висловлювання. Одеса : ОМД, 2017. 580 с.
2. Вольф Е. М. Функциональная семантика оценки. Москва : КД Либроком, 2009. 261 с.
3. Гамзюк М. В. Емотивний компонент значення у процесі створення фразеологічних одиниць. Київ : ВЦ КДЛУ, 2000. 256 с.
4. Мягкова Е. Ю. Эмоционально-чувственный компонент значения слова. Курск : Изд-во Курск. гос. пед. ун-та, 2012. 110 с.
5. Приходько Г. І. Категорія оцінки в контексті зміни лінгвістичних парадигм. Запоріжжя : Кругозір. 200 с.
6. Шаховский В. И. Лингвистическая теория эмоций. Москва : Гнозис, 2008. 416 с.
7. Bigunova N. Cognitive pragmatic regularities in communicative manifestation of positive evaluation. Language yesterday, today, tomorrow. The journal of University of SS Cyril and Methodius in Trnava. Trnava : University of SS Cyril and Methodius in Trnava. IV (1). 2019. P. 2–46.
8. Gowerdowskiy Wladislaw. Affixale Konnotation im Deutschen und im Russischen: Vergleichende Typologie. Aachen : Shaker Verlag. Band 4, 2002. 176 S.
9. Leech G. The Study of Meaning. L. : Penguin Books, 1990. 383 p.
10. Myroniuk T.. Evaluative Responses in Modern English Fiction. Advanced Education. 8. 2017. P. 103–108.
11. Partington A. Evaluative clash, evaluative cohesion and how we actually read evaluation in texts. Journal of Pragmatics. 117. 2017. P. 190–203.
12. Taylor J. R. The Two-Level Approach to Meaning. Linguistische Berichte. 1994. Bd. 149. P. 3–26.
Опубліковано
2022-08-12
Як цитувати
Смаглій, В. М. (2022). ОЦІННИЙ СКЛАДНИК У СЕМАНТИЧНІЙ СТРУКТУРІ СЛОВА. Нова філологія, (85), 265-270. https://doi.org/10.26661/2414-1135-2022-85-37
Розділ
Статті